
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.25 mm |
| Width | 2.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 12.4 mΩ |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 310 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 3.6 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Load Switches |
| Current | 4 A |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 750 mV |
| Output Current | 4 A |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 750 mV |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 970 µs |
| Turn-Off Delay Time | 3 µs |
| Quiescent Current | 68 µA |
| Max Supply Current | 350 µA |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 3.6 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| On-State Resistance | 5.3 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| On Resistance (RON) | 5.3 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
Stock: 241
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53098
Ext.Price$0.53098
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53098 | $0.53098 |
| 10 | $0.42029 | $4.20290 |
| 25 | $0.38211 | $9.55275 |
| 50 | $0.34739 | $17.36950 |
| 100 | $0.31583 | $31.58300 |
| 300 | $0.28233 | $84.69900 |
| 500 | $0.25239 | $126.19500 |
| 1000 | $0.23726 | $237.26000 |
